Filmas par ekoloģiju un dzīvnieku pasauli

Filmas var skatīties dažādi – iedziļinoties niansēs (operatora darbs, kostīmi, mūzika, saturs u.c.), neiedziļinoties nemaz, bet tikai kavēt laiku, klusi vērojot vai aktīvi komentējot filmas norisi.
Bērni labprāt reaģē uz filmu uzreiz – baidās, iesaucas, spiedz, smejas.
Vecāki, komentējot filmas gaitu vai izrunājot to pēc noskatīšanās, var vadīt bērnu interesi noteiktā virzienā. Piemēram, aktivizējot bērnu pārdomas par klimatu, dzīvniekiem, savstarpējam attiecībām.
Kā notiek filmu skatīšanās jūsu mājās? Vai pārrunajat redzēto? Vai mudināt uz jautājumu uzdošanu un atbilžu meklēšanu?

Filmas par cilvēka ietekmi uz dabu un dzīvnieku valstību, ko būs vērts noskatīties kopā ar ģimeni, iesaka Sanita Ločmele ar ģimeni, bērnu vecums – 6 un 3 gadi.

Kopš mums ir bērni, filmas ir iedalītas divās kategorijās – tās, kuras skatās kopā ar bērniem (arī filmas, kuru saturs nemaz nav speciāli veidots bērniem, mūsmājās tās ir sporta un ceļojumu filmas), un tās, kuras neskatās. Mēs redzam, ka bērni viegli uztver informāciju, tāpēc neuzskatām, ka skatīšanos vajadzētu ierobežot noteiktā vecuma grupā. Filmas garums mūs nekad nav atturējis uzsākt tās skatīšanos, taču jāņem vērā bērna uzmanības ilgums (filmu var vienmēr apturēt un skatīties vēlāk). Manuprāt, arī vecāki var daudz mācīties no bērniem domātajām filmām – faktus, kuri aizmirsti, aizrautību, bērnišķību, vieglumu un krāsas, kuras zaudētas pieaugušo pasaulē, sapratni par bērna interesēm.

The Octonauts – īsas multenes par radībām ūdenī. Jautra, krāsaina un pedogoģiska multene, kura iepazīstinās bērnus ar dzīvību jūrās un okeānos. Katras sērijas beigās tiek parādīts reāls fragments par sērijas galveno varoni, tādejādi padziļinot izpratni un saistot izdomu un realitāti.

Finding Dory jeb Meklējot Doriju (turpinājums filmai Finding Nemo, taču, manuprāt Dory filmā klimata jautājumi tiek paradīti vairāk) – animācijas filma par zivs Dorijas piedzīvojumiem, cenšoties atgriezties pie saviem vecākiem. Sirsnīga filma, kurā vecākiem ir iespēja paskaidrot sarežģītas, ar klimata piesārņojumu saistītas lietas bērniem saprotamā valodā.

Happy feet – animācijas filma, kurā galvena loma ir pingvīnu dzīvei, kas nonāk sarežīģītā situacijā cilvēku rīcības rezultātā. Lieliska filma, lai runātu par ģeogrāfiju, ledāju kušanu un ārkartīgi lielo nozveju (arī vecāki bieži vien domā, ka, apēdot vienu zivi, nekas ļauns nenotiek, taču, ja visi pasaules iedzīvotāji apēd vienu zivi… mēs nonākam apdraudētā situācijā, kurā pasaules okeāni un jūras atrodas šodien. Par to var vairāk lasīt Pasaules Dabas Fonda mājaslapā un The International Council for the Exploration of the Sea (ICES) mājaslapā .

Ice age jeb Ledus laikmets- kurš tad nav redzējis šīs jautrās filmas par dzīvniekiem, kuri uzsākuši ceļu uz nezināmo, jo viņu mājas ir apdraudētas. Mēs visi esam jutuši līdz dzīvnieku pārdzīvojumiem un smējušies par to neveiklībam, bet cik daudzi no mums zina un ir paskaidrojuši bērniem ledāju kušanas ietekmi ne tikai uz mamutu dzivi, bet uz mūsu dzīvi šodien? Kāpēc kūst ledāji un kā to var apturēt? Noskaties Ice Age atkal, bet tagad jau savādāk – iedomājoties, ka arī Tev būtu jāpamet mājas, ja Latvija applūstu… (vairāk par migrāciju klimata pārmaiņu rezultātā var lasīt šeit ).

Madagascar jeb Madagaskara – filma, kuru tāpat ka Ice Age, redzējuši ir teju visi Latvijas iedzīvotāji. Tie paši iedzīvotāji, kuri priecīgi dodas uz Rīgas Zooloģisko parku. Mēs skatāmies filmas dažādi, un šo filmu es ieteiktu skatīties, aizdomājoties, vai tiešām dzīvnieki jūtas laimīgi, iesprostoti krātiņā? Vai žirafe, lauva un pērtiķis jātur tiem neiederīgā vidē? Vai putns, kuram daba devusi iespēju lidot vairākus simtus kilometru, ir jāiesprosto pārdesmit metru lielā būrī?

The Lorax – animācijas filma, kura pārsteigs ar krāsām un kurā krāsām ir arī simboliska nozīme. Filmā lielos kontrastos parādīta sabiedrības (cilvēces) attīstība (degradācija), un kā tas maina cilvēku domas un paradumus. Filmā būtiski atainota ekoloģijas un dabas nozīme cilvēku dzīvē, tāpat tiek runāts par peļņu un mantkārību, un liks katram aizdomāties par saviem iepirkšanās paradumiem.

Walle-E – animācijas filma par mūsu iespējamo nākotni, kurā planēta Zeme vairs nav derīga dzīvošanai. Brīnišķīgi atainota cilvēku negausība un lielummānija. Lielākā daļa filmas ir bez verbālām sarunām, mēs izmantojām šo laiku, lai bērniem pastāstītu par esošo situāciju un ko mēs varam darīt jau tagad, lai nenonāktu atainotajā situācijā.

If I were an animal… – ir sava veida dokumentāla filmu sērija bērniem. Katrā sērijā tiek aplūkots dzīvnieks no dzimšanas brīža līdz tas kļūst pastāvīgs. Manuprāt, viegli uztverama un dzīva filmu sērija. Īpaši piemērota pilsētas bērniem, kuriem, iespējams, vienīgā daba un dzīvnieki ir piemājas parks un suns pie pavadas. Sērijas dialogus ierunā divi bērni, kas jebkuram vecumam ir viegli uztverams balss tonis.

Charlotte’s web jeb Šarlotes tīkls- ir viena no filmām, kura jānoskatās visiem – lieliem un maziem. Tas ir stāsts par sivēnu, kuru no nokaušanas izglāba viņa draugi – meitene, kas dzīvo šajā majsaimniecībā un zirneklis, kurš dzīvo mājlopu kūtī. Filmas dialogus atpazīs tas, kurš jebkad ir nonācis lauku sētā, redzējis mājlopus un zina, kāpēc cilvēki tos audzē un ko ar tiem dara vēlāk. Filma ir tapusi, balstoties uz Elwyn Brooks White grāmatas motīviem Charlotte’s web. Vai varam cerēt, ka nākamreiz, pērkot cūkgaļu, Tu noliksi to atpakaļ, atceroties sivēnu Wilbur?

Free Willy – vai esi pamanjīs, ka klimata izmaiņas, nežēlīga attieksme pret dzīvniekiem un dabas katastrofas parasti notiek kaut kur citur, bet pie mums nekad (tāds stereotips pastāv sabiedrībā)? Vai, ja vaļi nedzīvo Babītes ezerā, mēs nevaram just viņiem līdz? Filma Free Willy spēcīgi parāda, ka dzīvnieki ir dzīvas būtnes, kas jūt un saprot, ilgojas un cer. Tā ataino cilvēku cietsirdīgo attieksmi, peļņas motivāciju, izmantojot dzīvniekus. Filma atgādina mums, ka dzīvnieki nav domāti cilvēku atrakcijām un Tava izvēle – apmeklēt šādas iestādes vai nē, ir pienesums dzīvnieku nākotnei- atrasties ieslodzījumā vai savā dabīgajā vidē.

Izzy’s Koala world – varētu teikt, ka šī sēriju kopa ir realitātes šovs bērniem. Stāsts ir par meiteni Izzy, kura dzīvo uz salas netālu no Austrālijas. Viņas mamma ir verterinarārste. Izzy ģimene rūpējas par koalām, kuriem nepieciešama palīdzība. Šie stāsti būs lieliska iedvesma visiem mazajiem dzīvnieku tiesību aktīvistiem, mācīs rūpes par dzīvniekiem un palīdzēs saskatīt tos kā daļu no sevis un vides. Latvijā koalu nav, bet ir citi dzīvnieki, kuriem arī nepieciešamas mūsu rūpes.

Kad bērniem padomā citas lietas, bet vecāki vēlas pakavēties pie TV ekrāna, tad iesaku noskatīties šādas filmas:

Game changers – par vegāniska uztura ietekmi uz cilvēka veselību un tā fiziskajiem panākumiem. Īpaši uzrunās tos, kuri nodarbojas ar sportu. Ar spēcīgiem un ātriem pasaules labāko sportistu muskuļiem par Tavu – dīvānā sēdošā cilvēka – veselību.

David Attenborough. A life on our planet – kopsavilkums par pēdējiem pāris desmitiem gadu uz planētas Zeme un tas, ko cilvēks ar to ir izdarījis. Vai mēs izglābsim savas mājas, savu zemi, ir atkarīgs tikai no mums pašiem – ko mēs ēdam, ko mēs velkam mugurā, kā mēs dzīvojam un ko mēs mācām saviem bērniem. Kāda ir Tava izvēle?

There was a killing – tikai 30 minūtes garš video, kurā attainota legāla nogalināšana (par nepatīkamiem skatiem tiek brīdināts, filmā to nav daudz), likuma spēks un cilvēku ignorance. Dialogi un video materiāls ir veidots tā, lai atainotu valdošos aizspriedumus sabiedrībā, kas saistīti ar dzīvnieku eksplutāciju un dotu iespēju ielūkoties situācijas apstākļos, kuru rezultātā dzīvību zaudēja dzīvnieku tiesību aktīviste Regan Russel.

War on plastic – plastmasa ir mūsu ikdienas sastāvdaļa, mēs to lietojam gribot vai negribot, mazāk vai vairāk, bet vai mēs patiešām apzināmies plastmasas izraisīto postu? Filmas sērijas veidotas, lai vienkāršā veida parādītu plastmasas klātesamību mūsu ikdienā.

Jane – līdzīgi kā David Attenborough arī Jane Goodall ir veltījusi savu dzīvi, atainojot dzīvnieku pasauli. Viens no populārākajiem Jane citātiem ir “What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.” Latviski, tas varētu skanēt -tas, ko tu dari, rada izmaiņas, taču Tev ir jāizlemj, kādas izmaiņas Tu vēlies.

Lai filmas iedvesmo Tevi mainīties par labu dzīvniekiem!