Grāmatu apskats

Grāmatu lasīja Vekšinu ģimene kopā ar meitiņu Laimu (5 gadi), recenziju pierakstīja mamma Santa.

Grāmata- “Vegan Is Love: Having Heart and Taking Action“, autore- Ruby RothLatviski grāmatas nosaukums varētu skanēt – “Vegānisms ir mīlestība. Vegānisms ir sirds delnā un rīkošanās”.

“Grāmata paredzēta vecumam pēc pirmsskolas vecuma, kas varētu būt pēc 9 vai 10 gadu vecuma, taču atkarībā no tā, cik jūtīgi bērns uztver pasauli. Ja ļoti mīl dzīvniekus un ir jūtīgāks, tad šis materiāls varētu būt par agru pat 12 gadniekam. Pasūtot šo grāmatu, es neiedomājos, kādas būs ilustrācijas un neiedomājos arī papētīt ieteicamo vecumu. Šķita, ka visas šīs autores grāmatas taču ir pirmsskolas vecuma bērniem, kuri mācās burtiņus un izzina pasauli. Bērna vecums, šīs grāmatas satura piedzīvošanai, ir ļoti individuāla lieta, pēc katra vecāka paša sajūtām un ieskatiem. Ilustrācijas grāmatā ir ļoti grafiskas un reālistiskas, tās saturs ir tiešs un pamācošā stilā veidots. Autore dalās ar savu redzējumu par visiem daudzajiem veidiem, kā mēs varam izpaust savu mīlestību pret dzīvniekiem un visu dzīvo, tajā skaitā, savā ikdienas dzīvē- lokāli un arī globāli. Šie veidi, kuri ir balstīti ētiskajos lēmumos, grāmatas lappusēs tiek parādīti kā atteikšanās no produktiem, kuri ir testēti uz dzīvniekiem vai ražoti no dzīvniekiem, izvairīšanās no jūras dzīvnieku ūdens akvārijparku vai delfināriju apmeklēšanas, izvairīšanās no zooloģisko dārzu un cirku apmeklēšanas, izvēlēšanās iegādāties bioloģiski audzētu pārtiku, izvēlēšanās cienīt un mīlēt savu ķermeni un prātu, darot to laimīgu un barojot ar dzīvību un mīlestību no dabas dārziem, izvēlēšanās neatbalstīt lielās dzīvnieku audzēšanas fermas, kuru skumjie un nežēlīgie apstākļi rada nevajadzīgas ciešanas un vides piesārņojumu, izvēlēšanās ziemā valkāt apģērbu un apavus, kurš nav ņemts no dzīvnieku ādām, izvēlēšanās iepirkties videi draudzīgā veidā, izvēlēšanās iepirkties neizmantojot plastmasu un vairāk izvairoties no produktiem iepakojumos, rūpējoties par kukaiņiem un putniem sev apkārt, iesējot puķes savā dārzā un uzstādot putnu barotavu. Šī grāmata iestājas par izvēli cienīt un mīlēt cilvēkus, dzīvniekus, mežus, okeānus un arktiku, jo tās ir mūsu visu mājas.
Tā stāsta par to, ka mums visiem kopā ir spēks darīt šo pasauli gaišāku un mīlošaku, un varam sākt darīt jau šodien – TAGAD! Vienkārši izvēloties dzīvi, kurā neizmantojam dzīvniekus pārtikai, izklaidei un apģērbam vai apaviem.
Daudz cilvēku šajā pasaulē apzinās to, ka pret dzīvniekiem izturās nežēlīgi vardarbīgi, bet tomēr izdara izvēli no tā novērst savu uzmanību. Katrai mūsu izvēlei ir spēks un nozīme.
Grāmata ir viegli lasāma un viegli uztverama, saturs ir ļoti spilgts un uzmanību piesaistošs, kāds arī ir grāmatas autores mērķis. Īpaša vērtība ir pēdējai lappusei, kurā nav ilustrāciju, bet ir ļoti labs saraksts ar idejām un padomu, kā iesaistīties mīlestības un līdzjūtības vairošanā.

Laimas (5g.) vārdus un reakcijas atstāstot, varu padalīties ar to, ka viņa uzskaitīja, kuras lappuses viņai nepatika un kuras patika. Pie nepatīkamajām viņa pieskatīja lappuses par buļļu cīņām un rodeo, medībām, sacīkstēm, cirku, dzīvnieku testēšanu (vēl neesmu izskaidrojusi visus faktus līdz galam par laboratorijās notiekošajiem procesiem), veikala plauktu ar dzīvnieku produktiem, fermu un piesārņojumu. Pie patīkamajām Laima pieskaitīja Cilvēki, Mežs, Arktika, Veselība lappusi, jo šajās lappusēs dzīvnieki ir dzīvi, draudzīgi un priecīgi. Lappusē par bioloģisko pārtiku Laima atpazīst sevi, jo mēs paši arī audzējam dārzā dārzeņus. Okeāns lappusē viņai patika skaistās zivtiņas un tīrais, zilais ūdens – šeit viņa pieminēja, ka ļoti mīl okeānu, un viņai nepatīk, ka kāds savāc zivis, un tās izmet uz kuģa. Lappusē par apģērbu viņa saskatīja to, ka dzīvnieki ģērbj atpakaļ savus apģērbus, un tas viņai patika.
Mēs cenšamies grāmatas lasīšanu noslēgt ar sarunām par to, kā mēs paši šobrīd rīkojamies ikdienā un kopīgi apspriežam idejas, ko mēs varētu darīt. Mūsu mērķis ir radīt pozitīvas sajūtas, kuras šī grāmata viennozīmīgi arī dod, neskatoties uz reālistiskajām un biedējošajām ilustrācijām. Rezultātā, pozitīvas sajūtas visbiežāk arī aizved pie pozītīviem risinājumiem un veselīgām ikdienas darbībām, gan pašam sev, gan apkārtējiem”.

Ruby Roth mājaslapa https://shop.drawordie.com/, grāmata ir pieejama arī citās starptautiskās grāmatu tirdzniecības vietnēs un valodās. Santa grāmatu iegādājās www.bookdepository.com.s