Pamēģini! Redzēs, kā būs!

Dāvis Dudelis ir BMX frīstaila braucējs un treneris, un īpašnieks uzņēmumam Avenei, kas ražo saldējumu – iespējams garšīgāko vegānisko saldējumu Latvijā. Par to, kā interese par augu valsts uzturu un drosme pamēģināt neēst dzīvniekus, pārvērtās dzīvesstilā, par iespējamām grūtībām, ar kurām varētu sastapties jaunietis skolas vecumā, mainot savus uztura paradumus, un kā šīs grūtības pārvarēt, lasi Dāvja stāstā.

Pirms 13 gadiem vidusskolas laikā man pirmo reizi radās interese par to, kas tad ir tie cilvēki, kas neēd gaļu un dzīvnieku izcelsmes produktus. Biju dzirdējis, bet nevienu tādu nepazinu. Tad informācijas vēl nebija tik daudz kā tagad, tāpēc es pavadīju pāris dienas internetā. Meklēju, kas ir veģetārisms un kāpēc cilvēki ar to aizraujas.
Protams, noskatījos arī vairākus šausmīgus video no kautuvēm, kas lika aizdomāties: “Neēst gaļu skan reāli loģiski, ir jāpamēģina vismaz mēnesi. Redzēs, kā būs”.

Un gāja ļoti labi!

Mēnesis paskrēja ātri, un bija skaidrs – eksperiments jāturpina!
Pagāja gads, divi, un pēkšņi – jau desmit. Pienāca brīdis saņemties uz vēl vienu mēneša izaicinājumu – pāriet uz 100% vegānisku diētu. Tas arī bija viens lielisks lēmums. Visu šo laiku aktīvi darbojoties un profesionāli sportojot, nekad nav bijis brīdis, kad apšaubītu savu izvēli.

Atskatoties uz to visu, varu teikt, ka skolas laiks noteikti nav vieglākais periods, kurā tik būtiski mainīt savu dzīvesveidu. Šeit ir dažas idejas, kas man palīdzēja.

Atrodi domubiedrus!

Tāpat kā ar visiem citiem veselīgiem ieradumiem, piemēram, iešanai uz sporta zāli – ir grūti to darīt vienam. Tāpēc forši ir atrast draugus, ar kuriem kopā izmēģināt jaunas receptes vai doties uz vegāniskiem restorāniem. Šajā ziņā, visi ir ļoti atsaucīgi un ātri vien atradīsi plašu draugu bariņu.

Sāc pakāpeniski!

Cilvēki ir dažādi – citi var atmest kaut ko vienā dienā, citiem tas prasa gadus. Ja neesi tas pirmais tips, tad prātīgākais būtu sākt veģetārismu/vegānismu pakāpeniski. Teiksim, kaut ar vienu ēdienreizi dienā vai vienu dienu nedēļā. Mūsu uzturs ir milzīgs ieradums, kas veidojies gadiem, tā kā izmainīt to vienā dienā nav viegli.

Eksperimentē virtuvē!

Pirms pārstāju ēst gaļu, nebiju sajūsmā par dažiem dārzeņiem un nezināju daudzus produktus. Laika gaitā uzlabojās garšas izjūta, un tas bija pārsteigums, cik patiesībā ēdiens var būt daudzveidīgs, tāpēc nevajag apstāties pie zināmā, var vienmēr nogaršot ko jaunu! Tagad veikalos ir tik daudz dažādu vegānisku produktu, kas noteikti atvieglo ikdienu.

Atslābsti par neveiksmēm!

Ja esi iesācis jaunu diētu, bet nu pie ģimenes gadās apēst gaļas porciju vai ar draugiem sakārojas siera pica… Atslābsti. Tas nav ne pasaules, ne diētas gals. Izbaudi, ko ēd, un padomā, kāpēc to dari. Vari nolikt vienu nedēļas dienu kā cheat day, ja tas Tev palīdz. Bet saviem mīļākajiem ēdieniem atrodi vegāniskās versijas.

Iemācies pasmieties par sevi!

Ar skolas biedriem un draugiem gaļas neēšana bija regulārs temats. Un tā radās miljons joku, par kuriem kopā smējāmies. Nav jēgas ņemt to visu pie sirds, jo ir tāds teiciens: “Ja Tu nemāki par sevi pasmieties, to izdarīs kāds cits.