Piens un piena produkti vienmēr ir bijis karstu diskusiju apvīts temats. Dzīvnieku tiesību aizstāvji mēģina parādīt piensaimniecības neglītos vaibstus. Uztura speciālisti uzsver piena produktu uzturvielu vērtību un aicina tos neizslēgt no uztura. Piensaimnieki un to lobijs likumdevējvaras ietvaros piena un piena produktu pārdošanā redz peļņu, kas bieži vien tiek pamatota ar mīlestību pret dzīvniekiem un darbu cilvēces labā – tirgojot veselīgu un ķermenim tik nepieciešamu produktu. 2020.gada 23.oktobrī Eiropas Parlaments nobalsoja par 171.grozījumiem un, ja tie tiks ieviesti, tad tie atstās vērā ņemamas sekas gan uz augu izcelsmes pārtikas ražotājiem, gan uz patērētājiem, kuri izvēlas augu izcelsmes pārtikas produktus.
Sanita Ločmele ir sagatavojusi nelielu ieskatu par piena jautājuma dažādajām sejām.
Bilde no informatīvā medija Zootehnikums.
MĀTES PIENS
Dzīvnieka piens, arī sievietes krūts piens, ir uzturvielām bagāts dzēriens. Tas ir nenoliedzams fakts. Pētījumi ir pierādījuši – zīdīšana ir labākais, ko sieviete var dot savam bērnam. Mātes pienā ir visas mazulim nepieciešamās vielas, lai paēstu, padzertos, attīstītos, augtu un nostiprinātu imunitāti. Daba pienu ir paredzējusi pēcnācēju apgādāšanai ar visām nepieciešamajām uzturvielām to dzīvības uzturēšanai, attīstībai un imunitātes stiprināšanai. Sieviete ir māte savam bērnam. Govs ir māte savam bērnam – teļam. Dabā paredzētajā kārtībā gan sieviete, gan govs zīda pēcnācēju tā dzīvības uzturēšanai. Pretēji uzskatam, ka piens govīm gluži vienkārši ir, govis ir zīdītāji, kas, tāpat kā cilvēki, pienu spēj dot tikai pēc mazuļa nākšanas pasaulē. Neiedziļinoties medicīniskos datos un hormonu darbības principos, varam apgalvot, ka grūtniecība ir iemesls, kāpēc sieviešu dzimtes indivīdam rodas piens – laktācija. Tādēļ piena govis industriālajā lopkopībā visu dzīvi atkārtoti tiek apaugļotas, lai izraisītu zīdīšanas periodu. Līdzīgi kā cilvēki arī teles ir stāvoklī 9 mēnešus. Uzreiz pēc dzemdībām ierasta prakse ir tuvāko stundu vai dienu laikā nošķirt telēnu no mātes. Piens domāts pārdošanai, un tas, ko izdzertu telēns, būtu zaudējums. Mātes un bērna izšķiršana abām pusēm ir šoks, un jaunās māmiņas mēdz dienām raudāt pēc sava pazudušā bērniņa. Piena govīm piedzimušo telēnu likteņi atšķiras atkarībā no dzimuma – lielāko daļu vīriešu dzimtes telēnu nokauj teļa gaļai. Turpretī telītes audzē, lai tās atkārtotu savu mammu likteni. Pēc tam, kad piens beidzies, māti atkārtoti apsēklo. Aptuveni 5-6 gadu vecumā, kad govs sāk dot mazāk piena, viņa tiek nodota kaušanai. Turpretī govs dabiskais mūžs ilgst 15–20 gadu. Paralēli govs atšķiršanai no teļa un teļam domātā piena pārdošanai veikalos, uzņēmēji iepērk rūpnieciski ražotus piena aizstājējus, kas ir paredzēti teļiem vecumā jau no 4. dzīves dienas.
Bilde no lauksaimniecības ekspertu publiskās telpas Lauku tīkls.
IZDZĪVOT BADU VAI ĻAUTIES BAUDAI
Dzīvnieku piena lietošana uzturā sabiedrības attīstības gaitā ir bijis viens no veidiem, kā cilvēkiem izdzīvot situācijas, kurās uzņemtā pārtika ir bijusi niecīgā daudzumā un valdījis bads. Arī šodien miljoniem cilvēku visā pasaulē cieš badu, un dzīvnieku piens var tik izmantots, lai nodrošinātu kaut daļu dzīvībai nepieciešamo uzturvielu. Pasaules ekonomikas attīstības kartē Latvija ieņem pamatotu vietu attīstīto Eiropas Savienības valstu vidū. Lai arī individuāla saimniecības situācija var atšķirties, varam apgalvot, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju badu necieš, un tāpēc piens un piena produkti kā vienīgais uzturvielu avots nav aktuāls.
Garšas, baudas mirklis ēdot, un neziņa, ko citu ēst piena un piena produktu vietā, lai piedzīvotu garšas baudījumu, ir pamatiemesli tam, ka attiekšanās no nosauktajiem produktiem ir grūts un sarežģīts process. Patērētājs izvēlas sev tīkamo, zināmo un pieejamo produktu. Piena produktu lietošana uzturā sabiedrības attīstītajās valstīs vairs nav jautājums par izdzīvošanu, veselību un atbalstu vecāsmātes rūpēm par vienīgo gotiņu sētā (Lauksaimnniecības datu centra statistika rāda, ka 2021. gada janvārī Latvijā ir reģistrētas 136 046 slaucamas govis, nodots 63 067 208 kg svaigpiena un 4 395 557 kg bioloģiskā svaigpiena). Attiekšanās no piena produktu lietošanas ikdienā ir ētikas jautājums – kāpēc turpināt izmantot dzīvniekus, nepārtraukti apsēklojot tos, atšķirot govis no teļiem, lai pieaugušam cilvēkam būtu krējumiņš, ko pielikt pie zupas, ja var arī to nedarīt? Izvēloties augu valsts alternatīvu, Tu aktīvi izvēlies radīt dzīvniekiem un sev labvēlīgāku pasauli-
– jo mazāks būs pieprasījums pēc piena un piena produktiem, jo mazāks skaits dzīvnieku tiks pakļauti agresīvai izmantošanai cilvēka vajadzību apmierināšanai,
– jo mazāk būs saimnieciskām vajadzībām turēto lopu, jo vairāk samazināsies metāna gāzes saturs atmosfērā, kas ir ļoti spēcīga siltumnīcas efektu izraisoša gāze,
– jo mazāk cilvēki patērēs pienu un piena produktus savā uzturā, jo mazāks būs risks nodarīt pāri savai veselībai.
Viena glāze (250 ml) govs piena satur šādas uzturvielas
276 mg jeb 28% no kalcija dienas devas;
97,6 IU (2,44 µg) jeb 24% no D vitamīna dienas devas;
7,9 g jeb 16% no olbaltumvielu dienas devas;
222 mg jeb 22% no fosfora dienas devas;
24,4 mg jeb 6% no magnija dienas devas;
349 mg jeb 10% no kālija dienas devas;
1,1µg jeb 18% no B12 vitamīna dienas devas;
1,0 mg jeb 7% no cinka dienas devas;
50–80 µg jeb 30–50% no joda dienas devas.
Informācijas avots www.arsts.lv
Viena glāze (250 ml) sojas piena satur šādas uzturvielas
300 mg kalcija;
74,8 IU (1,87 µg) D vitamīna;
7,5 g olbaltumvielu;
0,52 mg B 2 vitamīna
0,95 µg B12 vitamīna.
Informācijas avots www.alpro.com
Viena glāze (250 ml) auzu piena satur šādas uzturvielas
300 mg kalcija;
150 IU (3,75 µg) D vitamīna;
3 g olbaltumvielu;
0,52 mg B 2 vitamīna
0,95 µg B12 vitamīna.
Informācijas avots www.oatly.com
Dzīvnieku piena glāze nereti satur arī medikamentu atliekas, fekālijas un strutas, kā iemesls visbiežāk ir dzīvnieku labturības pārkāpumi, dzīvnieku īpašnieku nolaidība, nezināšana un vienaldzība. Lai gūtu dziļāku izpratni par Latvijas govju dzīvi, cilvēku iespējām to regulēt un veidiem, kā tiek organizēta dzīvnieku labturība, aicinām palasīt rakstus nozares vadošo organizāciju mājaslapās – Lauku tīkls, Laiksaimniecības datu centrs un Latvijas Zemkopības ministrija, kā arī noklausīties Latvijas Radio raidījumu Kā labāk dzīvot par piena produktu lietošanu uzturā.
Bilde no zviedru viedokļa veidotāja vietnes Jävligt gott.
KAS IR PIENS?
Pirms pāris mēnešiem uzņēmums Oatly (dažādu piena un piena produktu alternatīvu ražone) uzsāka informatīvu kampaņu “Vai Tu esi stulbs? Piena lobijs domā, ka Tu esi!” , lai aicinātu sabiedrību uzzināt vairāk par lēmējvaras lobiju piena ražošanas uzņēmumiem. Oatly skaidro, ka 2020.gada 23.oktobrī Eiropas Parlaments nobalsoja par 171.grozījumiem un, ja tie tiks ieviesti, tad tie atstās vērā ņemamas sekas gan uz augu izcelsmes pārtikas ražotājiem, gan uz patērētājiem, kuri izvēlas augu izcelsmes pārtikas produktus. Nemaz neminot faktu, ka 171.grozījumi ir absolūtā pretrunā ar Eiropas Savienības klimata mērķiem.
DAŽI PIEMĒRI
Tādu informatīvu paskaidrojumu kā “nesatur pienu” vairs nevarēs izmantot tiem produktiem, kas nesatur pienu.
Augu izcelsmes produktus vairs nevarēs dēvēt par alternatīvu piena produktiem.
Vairs nevarēs lietot salīdzinājumu par ietekmi uz klimata pārmaiņām vai jebkādu citu salīdzinājumu starp augu izcelsmes produktiem un piena produktiem.
Iespējams, ka augu izcelsmes produktu iepakošanai neļaus vairs izmantot tādu pašu iepakojumu kā piena produktiem.
KĀPĒC?
Īsā atbilde ir tāda, ka izskatās, ka piena ražotāju lobijs domā, ka tāds apzīmējums kā “nav piens” maldina patērētāju. Jo kā Tu vari pateikt, ka produkts, kas ir marķēts kā “nav piens” tiešām nav piens? Sarežģīts jautājums, vai ne? Vai tomēr nē? Jo Tu, protams, neesi stulbs.
ES Kopējās lauksaimniecības politikas reformas procesā diskusija ir par dažādiem noteikumiem. Viens no tiem ir ES Noteikumi NR.1308/2013, kas nosaka lauksaimniecības produktu tirgus kopējo organizēšanu, ko ES pieņēma 2013.gadā. Šie noteikumi paredz, ka, piemēram, tādi termini kā “piens”, “siers” un “jogurts” var tikt lietoti, lai apzīmētu tikai dzīvnieku izcelsmes produktus, kas nozīmē, ka kombinēt augu izcelsmes apzīmējumu “auzu” ar apzīmējumu “piens” produkta nosaukumā nav atļauts.
Tomēr šī brīža regulējums joprojām ļauj augu izcelsmes produktus apzīmēt kā “nav piens” vai “bez piena”, un “jogurta alternatīva” – kas, iespējams, liekas gan loģiski, gan noderīgi Tev kā patērētājam, vai ne?
171.grozījumi tiecas paplašināt jau eksistējošos ierobežojumus “tiešai vai netiešai lietošanai” vai “atsaukšanai” kas attiecas uz jau aizsargātiem pienkopības industrijas terminiem, visu to pamatojot ar “patērētāja aizsardzību”. Rodas jautājums, no kā? No skaidras informācijas? Acīmredzami. Neskatoties uz to, kāpēc Tu izvēlies pirkt augu izcelsmes pārtikas produktus, 171.grozījumi padarīs tos grūtāk atpazīstamus un objektīvi salīdzināmus ar dzīvnieku izcelsmes piena produktiem. Un, starp citu, augu izcelsmes produktu cenzēšana Eiropas Savienībai sejā iemet pašu radīto likumu par pārtikas produktu marķēšanu, kas apgalvo, ka tā galvenais mērķis ir “sniegt patērētājam skaidru, pieejamu informāciju par produktu”.
KLIMATS
Oatly raksta, ka ES liekas apjukusi arī šajā jautājumā. 171.grozījumi radīs pretrunas pašas Eiropas Savienības ilgstpējas ambīcijās. Kā Eiropas Zaļā kursa (ar mērķi, ka ES būs klimatneitrāla līdz 2050.gadam), “No lauka līdz galdam” stratēģija izgaismo faktu, ka šī brīža ES pārtikas patēriņa veids nav ilgtspējīgs, aicinot vairāk pāriet uz augu izcelsmes diētu, kā iemeslus minot gan sabiedrības veselību, gan vides aizsardzību. 171.grozījumi ir pagrieziens pretējā virzienā, radot milzīgus šķēršļus gan patērētājiem, gan Eiropas augu izcelsmes pārtikas ražotājiem.
Labi, lai arī Eiropas Parlaments ir nobalsojis par 171.grozījumiem, bet joprojām ir iespēja, ka tie netiks ieviesti likumdošanā. Nākamais solis ir trīspusējās sarunas, kas ietver Eiropas Parlamentu, Eiropas Ministru Padomi un Eiropas Komisiju. Komisijas veiktais novērtējums parādīja, ka nav vajadzība pēc vēl lielākiem ierobežojumiem pār tiem, kas jau ir spēkā, un, ja padome arī atbalsta skaidras informācijas sniegšanu par augu izcelsmes produktiem patērētājam, tad joprojām pastāv iespēja, ka 171.gorzījumi tiks noraidīti.
Pievienojies un paraksti petīciju, lai arī turpmāk auzu piens var būt piens, iepakots pakā, kādā pako arī govs pienu un būt alternatīva dzīvnieku pienam!
Paraksti petīciju šeit– https://stopam171.com
Paldies Ievai M. par palīdzību raksta veidošanā.
Rakstā izmantoti izaicinājuma Neapēd zemeslodi materiāli.