Vegāns pie ārsta

Sabalansēts augu valsts uzturs ir piemērots visu vecumu cilvēkiem arī bērniem un grūtniecēm. Augu valsts uztura pozitīvā ietekme uz cilvēka veselību, arī bērnu veselību, ir atzīta medicīnas profesionāļu lokā. Taču arī vegāns var saslimt un palīdzība jāmeklē pie ārsta- ģimenes ārsta vai cita speciālista konkrētajā jomā.

Latvijā gan vegānu, gan ārstu sabiedrībā valda neziņa un stereotipi. Vegāni neuzticas ārstiem, slēpj savus uztura paradumus un ētisko nostāju, baidās saņemt nosodījumu, mazāk kvalitatīvu pakalpojumu, izjust mobingu. Ārsti, visbiežāk neziņas, maldīgas informācijas un savu personīgo uzskatu vadīti, satiekot vegānu savā praksē, iesaka “nemuļķoties un ēst kā pienākas”, ar to domājot- neturpināt vegānisku dzīvesveidu. Protams, ir arī pozitīvas pieredzes, kurā vegāns nonāk saprotoša, ieinteresēta un zinoša ārsta kabinetā, kurš ir atvērts izskatīt iespējas veikt savu profesionālo darbu, ņemot vērā pacienta dzīvesveidu.

Portālā doctus.lv ir lasāms Lāsmas Četvergas raksts Vegāns ārsta praksē? Ko der zināt?

Informatīvs raksts ārstiem, kurā vienkārši, profesionāli un cieņpilni tiek aprakstīts vegānisks dzīvesveids, pieskaroties gan ētiskajiem jautājumiem (vegānisms ir ne tikai dzīvnieku neizmantošana pārtikā, apģērbā, izklaidē, bet arī filozofiska nostāja, dzīvesveids), gan vegānu veselībai un uzturam.

L. Četverga raksta, ka “pacientu vegānu skaits pieaug, bet praksē reti jāsaskaras ar veselības traucējumiem vegāniem, ja ēdienkarte ir sabalansēta. Un ne vienmēr vegāns nozīmē garantētu dzelzs deficīta anēmiju un B12 vitamīna deficītu. Nesabalansēts vai nepilnvērtīgs uzturs ir lielākais drauds vegāna veselībai un biežākais iemesls ģimenes ārsta apmeklējumam. Uzturvielas, kam būtu jāpievērš īpaša uzmanība vegānu uzturā un kas varētu ietekmēt viņu veselību, ir olbaltumvielas, neaizvietojamās taukskābes, D vitamīns, B12 vitamīns, dzelzs, minerālvielas”.

Ja par sabalasētu augu valsts uzturu šobrīd ir pieejama plaša un kvalitatīva informācija, tad par dzīvnieku produktu izmantošanu medicīnā arī pašiem vegāniem bieži vien trūkst informācijas.

L. Četverga medicīnas darbiniekiem (nevis pacientam) domātajā publikācijā sniedz ieskatu šajā vegānisma aspektā: “Izrakstot vegāniem medikamentus, jāzina, kuri medikamenti var saturēt dzīvnieku valsts produktus, un tas, vai kādā no to izveides procesiem izmantoti dzīvnieki. Lielākā daļa medikamentu, lai būtu izmantojami veselības veicināšanai (iegūtu licenci), tiek testēti uz dzīvniekiem un tikai tad izmantoti cilvēkiem. Šī ir nianse, kam vegāni seko līdzi, tāpēc var atteikties lietot kādu no medikamentiem. Protams, vegānu sabiedrībai nav pilnīgi iespējams izvairīties no dzīvnieku valsts produktu izmantošanas ikdienā, bet vegānu vidū valda uzskats, ka tas jādara iespējami mazāk, ja ir neizbēgami.
Medikamentus, kas iegūti no dzīvniekiem, piemēram, pankreatīnu, vegāni nelietos. D3 vitamīnu arī iegūst no dzīvnieku valsts, tā sintēzes procesā iegūst lanolīnu, kas nāk no aitām, tātad arī to vegāni nelietos. Visbiežāk saskaramies ar želatīnu saturošiem produktiem, jo tas tiek izmantots kapsulu ražošanā. Šie medikamenti vegāniem jāpiedāvā alternatīvā formā. Laktozi saturoši medikamenti arī nav izrakstāmi vegāniem. Medikamenti, kas satur glikoholskābi, kas iegūta no zīdītāju žultsskābes, arī nav vegānu principus atbalstāma zāļviela.
Lielāku apjukumu un neskaidrību rada medikamentu saistvielas, kas var būt iegūtas, kaut kādā veidā izmantojot dzīvnieku valsts iesaisti. Viens no klupšanas akmeņiem ir magnija stearāts, kura iegūšanai izmanto stearīnskābi, ko iegūst, hidrolizējot vai nu augu valsts taukus, vai dzīvnieku valsts taukus. Arī pienskābi var sintezēt gan no augu valsts, gan no dzīvnieku valsts produktiem. Protams, katrā konkrētā gadījumā var sazināties ar ražotāju un noskaidrot, no kā katra no vielām tiek iegūta, ja tas nav norādīts medikamenta anotācijā. Lai pārliecinātos par medikamenta izcelsmi, informāciju var meklēt Latvijas Republikas Zāļu reģistrā”.

 

Bērni vegāni aicina nopietni izvērtēt riskus, ja tiek apsvērta atteikšanos lietot ārsta izrakstītos medikamentus. Labāk vesels un dzīvs vegāns, nekā slims, jo atteicies lietot medikamentus, kas var glābt dzīvību.

Vai atklāsi ārstam, ka Tu (vai ģimēnē augošie bērni) esi vegāns vai nē, paliek Tavā ziņā.

Novērtē situāciju, ņemot vērā sekojošus aspektus:

  • Vai Tev ir svarīgi, lai ārsts būtu informēts?
  • Vai, Tavuprāt, ārstam būtu jāzina šī informācija par Tevi (bērniem)?
  • Vai atveseļošanās plāns varētu mainīties, ja ārsts tiks informēts par pacienta uztura veidu un ētiskajām vērtībām?
  • Vai savstarpējā uzticība un attieksme kļūs pozitīvāka, negatīvāka vai varbūt nemainīsies?
  • Vai ir iespēja un laiks meklēt citu ārstu, ja zināms, ka esošajam speciālistam ir noliedzoša attieksme pret vegānismu?
  • Citi faktori, kas var ietekmēt Tavu lēmumu.

Sadaļā Pieredzes var lasīt Raineldas stāstu par komunikāciju ar mediķiem, bet sadaļā Veselība lasi ārstes viedokli par to, cik atklātam būt ar savu ārstu.

Doctus.lv ir portāls profesionāļiem- ārstiem un farmaceitiem. Bērni vegāni iesaka neizmantot portāla pulicēto informāciju pašārstēšanās, dezinformācijas un tālāk izplatīšanas nolūkos. Šeit publicētā informācija ir saskaņota ar portāla veidotājem.

Rakstu sagatavoja Sanita Ločmele, lai veicinātu pozitīvu komunikāciju starp vegāniem un medicīnas nozares darbiniekiem, jo, sarunājoties un daloties savā pieredzē, mēs vairojam zināšanas, izpratni un iecietību pret atšķirīgo.